PES یا Fifa ؟ سوالی که سال ها است که در بین گیمر ها و مخصوصا اهالی فوتبال رایج است. گویا تمامی هم ندارد و هیچوقت نمی توان با قاطعیت گفت کدام!؟ چرا که حتی در بدترین سال های افت PES و اوج رشد Fifa باز هم PES طرفداران خود را داشت که کاملا متعصبانه در کل کل ها برای آن می جنگیدند! اما بگذارید در همین ابتدا یک چیزی بگویم ، بنده نه کارمند konami هستم و نه پدرم سهامدار شرکت EA می باشد که بخواهم روی یکی از این عناوین تعصب داشته باشم! پس مطالب را با دید مغرضانه نخوانید و به دید یک مطلب و تحلیل بی طرفانه نگاه کنید!

 

PES 18

 

شاید تا قبل از سال ۲۰۱۰ بود که کاربران اکثرا طرفدار PES که نام Wining Eleven را نیز از PS1 به ارث می برد بودند و کمتر کسی آن روز ها، به خاطر گیم پلی نرم تر و روان تر و گرافیک بهتر، فیفا بازی می کرد. اما از سال ۲۰۱۱ با تحول عظیمی که در کل روند فیفا رخ داد ( از جمله گرافیک ها، فیزیک ها و… ) ورق کاملا برگشت و از سویی دیگر PES نیز داشت به سمت سرعت بیش از حد و گل های بیش از حد در یک بازی پیش می رفت و همین شد که چند سالی موفقیت به طور کامل با فیفا بود.

اما اوضاع تغییر کرد و کونامی به خودش آمد و با تغییراتی در گیم پلی و هسته ی گرافیکی بازی باز به میدان رقابت برگشت و با گرفتن لایسنس لیگ قهرمانان و تیم بارسلونا و … کارهایی از این قبیل، خود و استاندارد هایش را تا حد زیادی باز هم بالا برد.

ایرادی که به دو شماره ی قبلی PES وارد بود این بود که نسخه ی PC بازی نسل هفتمی بود و پر از ایرادات و کمبود های گرافیکی بود! که البته در PES 2018 قول رفع این ایرادات داده شده است.

 

PES 18

 

آن طور که ما در بازی دیدیم گویا گرافیک بازی بازهم مثل روند دو سه سال گذشته رو به پیشرفت است و تغییرات گرافیکی خوبی در بازی دیده می شود، با استفاده از سیستم Real Capture در نسخه جدید این سری شاهد نورپردازی‌هایی با کیفیت در روز و شب و با وجه تشابه بسیار بالا نسبت به دنیای واقعی خواهیم بود. حدود ۲۰ هزار از اجزای مختلف استادیوم‌ها دوباره بازسازی شده است تا شاهد نمای باکیفیت‌تری از چمن ورزشگاه، تونل‌ها و مناطق اطراف ورزشگاهایی مانند Camp Nou و Signal Iduna Park باشیم.

PES 2018 شامل یک سری ویژگی‌های جدید مثل دریبل‌های بهبود یافته و استراتژیک و سیستم کاملا تغییر یافته برای ضربات آزاد خواهد بود. همچنین ظاهر بازی دست‌خوش تغییرات زیادی شده است و این تغییرات را می‌توان در منو‌ها یا چهره بازیکنان مشاهده کرد.

در کل که به عقیده ی من اگر طرفدار فوتبال هستید هیچکدام را از دست ندهید چون PES سال به سال در حال پیشرفت است و بازهم به رقابت برگشته است!