قبل تر و در پست مربوط به PES 18 در مورد دنیای فوتبال و رقابت همیشگی و مداوم PES و FIFA صحبت کردیم و نکاتی را ذکر کردیم. اما در عین حال که PES پیشرفت هایی داشته است و باز هم به عرصه ی رقابت باز گشته؛ باید بگویم که فیفا کماکان پادشاهی می کند. FIFA 18 با تمام حرف و حدیث ها و وعده های سازندگان بالاخره منتشر شد و در کمال ناباوری در همان روز های اول توسط تیم Steampunks کرک شد و این بار مخصوصا در ایران بازهم عده ی خیلی زیادی به تجربه ی آن پرداختند.

 

FIFA18

 

اگر به دنبال تغییرات عمده ی گیم پلی و هسته ی بازی هستید اشتباه آمده اید! بگذارید به طور کلی بگویم که فیفا را می توان به سه دوره ی قبل از فیفا ۱۱، از فیفا ۱۱ تا فیفا ۱۷ و بعد از فیفا ۱۷ تقسیم کرد که یازده و هفده هرکدام آغازگر تحولات عظیم در بازی بودند. FIFA 18 را می توان تکامل انقلاب فیفا ۱۷ نامید.

کلیت بازی همان فیفا ۱۷ است با تغییرات مثبت برای بهبود بازی؛ برای مثال تغییراتی مثل اضافه شدن مربیان سرشناس به بازی ( به جز مربیان لیگ انگلیس که تحت لیسانس کامل فیفا هستند)، اضافه شدن تعویض های سریع و بی وقفه و مدیریت کردن این تعویض ها و …

 

FIFA18

 

عمده تغییرات بازی در بخش Career

اما می توان عمده تغییرات بازی را در بخش Career آن مشاهده کرد. از تغییرات بصری گرفته تا تغییرات مکانیکی و بنیادی. برای مثال در همان منوی اول Career در بخش بالا سمت راست، نقل و انتقالات و اخبار جدید و Breaking news را می توانید به صورت انیمیشن ها و سینماتیک هایی کوتاه ببینید.

در فیفا جدید برای خرید بازیکن نیز به دو روش می توانید عمل کنید، یا نماینده ی باشگاه را برای مذاکرات بفرستید (ولی حداقل و حداکثر قیمت را برای او تعیین کنید)، یا اینکه خودتان با مربی حریف در قالب یک کات سین و دمو پای میز مذاکره بنشینید. بند آزاد سازی بازیکن ها نیز از دیگر عواملی است که فیفا را هرچه بیشتر به واقعیات نزدیک کرده است.

همچنین یک تغییر جزیی دیگر در راستای نزدیک تر شدن به واقعیات این است که در تورهای پیش فصل در بازی های دوستانه تعداد تعویض های شما نامحدود است. در واقع شما می توانید از همه ی بازیکنان در تورهای پیش فصل و آماده سازی استفاده کنید.

 

FIFA18

 

در کل باید گفت که فیفا باز هم مسیر تکامل را در پیش گرفته و این نسخه را به جرات می توان یک فوتبال کامل نامید!