انگاره یک بازی در مورد حرکت و هندسه است. بخشی بازی معمایی و بخشی ابزار طراحی، انگاره در مورد تخیل هندسی شماست.

در هر مرحله بازیکن با انتخاب یک نقطه روی اشیاء متحرک، یک شکل هندسی ایجاد می کند که تلاش میشود شبیه به الگوی مخصوص آن مرحله باشد. این بازی به کاوش در مورد حرکت ماشین‌های ساده و زیبایی نهفته در اعماق حرکات تکرارشونده می پردازد.

حالتی آزاد نیز در بازی وجود دارد که به بازیکن اجازه می‌دهد طراحی و الگوهای هندسی خود را با استفاده از ابزارهای معرفی شده در بازی ایجاد کنند. بازیکن می‌تواند این طراحی‌ها را بصورت تصویر و یا مدل سه بعدی خروجی بگیرد.

 

 

Engare

 

داستان شکل گیری انگاره:

روزی در کلاس هندسه، معلم پرسید که اگر یک نقطه روی یک توپ بکشیم و توپ شروع به چرخیدن کند، چه شکلی ایجاد می‌شود؟ همه از شنیدن این سوال هیجان زده شده بودند و حتی کسانی که چندان هندسه نمی‌دانستند هم مشتاق بودند که جواب سوال را بدانند. اما مهدی بهرامی، بازیساز جوان، خلاق و خوش آتیه ایرانی تصمیم گرفت تا به جای پیدا کردن جواب سوال، یک بازی درباره‌ی این سوال بسازد! و اینگونه بود که ایده‌ی اولیه‌ی ساخت انگاره شکل گرفت.

 

Engare

 

اگر با گشت و گذاری مختصر نوع و سبک بازی های قبلی مهدی بهرامی را بررسی کنیم متوجه خواهیم شد آنچه در ذهن و نگرش او وجود دارد؛ ترکیبی از مکانیک های فوق العاده با ایده هایی خلاقانه است. در انگاره همه چیز در مورد خطوط و اشکال هندسی است. شما می‌توانید از چند خط و نقطه‌ی ساده شروع کنید و به یه شکل هندسی پیچیده برسید. می‌توانید از چند دایره‌ شروع کنید و به یک عمارت برسید.
انگاره جاییست که بازیهای کامپیوتری به معنای واقعی کلمه با هنر اصیل ایرانی پیوند می‌خورند. هرچند که به گفته‌ی بهرامی در ایده‌ی اولیه‌ی ساخت بازی قرار نبوده که ارتباط با هنر ایرانی وجود داشته باشد، اما خواه ناخواه هنر ایرانی با اشکال پیچیده‌ی هندسی گره خورده است و در هر گوشه‌ی بازی، نشانه‌ای از این هنر اصیل و زیبا به چشم می‌خورد. بهرامی در این رابطه می‌گوید که دوست دارد بازی‌هایش به خاطر جذابیتشان محبوب شوند نه به خاطر رابطه‌شان با هنر ایرانی-اسلامی. حتی موسیقی سنتی بازی هم بازیکن را به همان سمت و سو می‌برد.

 

Engare

 

انگاره تجربه ای متفاوت را برای مخاطب خود به ارمغان می آورد که با هرآنچه تا به امروز تجربه نموده، متفاوت است. با توجه به موفقیت ها و مطرح شدن نام مهدی بهرامی به عنوان یک بازی ساز موفق در عرصه ی داخلی و بین المللی این امید وجود دارد که در آینده شاهد خلق آثاری هرچه بیشتر و بزرگ تر از وی باشیم.

نکته جالب در مورد مهدی بهرامی اینکه هیچ چیز تغییر نکرده بلکه باری دیگر مهدی بهرامی بازیی متحیر کننده خلق کرده.

بازی انگاره از امروز به طور همزمان بر روی استیم و همچنین وبسایت داخلی هیولا منتشر شده است.